Monthly Archives: April 2016

Kad aizņemties papildus naudu

Atbildīga aizņemšanās internetāDzīvē rodas dažādas neparedzētas situācijas un visbiežāk nereti ir jāaizņemas papildus naudas summa, citādāk var nākties dzīvot nabadzīgāk.

Ir daudz, dažādu iespēju kur aizņemties un jāsaka, ka aizņēmums nevairo Jūsu ienākumus un kalpo, kā papildus līdzekļi tikai līdz laikam, kad tas jāsāk atdot. Tomēr jāuzsver, ka ar pareizi un gudri izmantota aizņēmuma palīdzību, iespējams izrauties no finansiālām problēmām un vairot naudu ilgtermiņā.

Rūpīgi iepazīsties ar aizdevuma līguma noteikumiem, pievērs uzmanību procentu maksājumiem un kredīta termiņa pagarināšanas iespējām:

  • Pirms līguma apstiprināšanas – rūpīgi pievērs uzmanību un iepazīsties ar visām procentu likmēm, komisijas maksu un soda sankcijām. Esi pacietīgs un lēni izlasi līgumi līdz beigām, tādā veidā Tu pasargāsi sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem. Ja ir radušies kādi  jautājumi vai neskaidrības – nekavējoties sazinies ar aizdevēja pārstāvjiem vai Patērētāju tiesību un aizsardzības centra pārstāvjiem;
  • Jāatgādina, ka ātrie aizdevumi internetā ļauj saņemt finansiālu palīdzību daudz plašākam iedzīvotāju lokam nekā jebkurš cits finanšu tirgus instruments, tādējādi padarot to par visdemokrātiskāko aizņemšanos iespēju. Taču, pirms piesakies aizdevumam –rūpīgi izvērtē vai ātrais kredīts Tev patiešām ir nepieciešams. Kā arī Tev jābūt skaidrai pārliecībai par naudas aizdevuma atmaksas iespējām;
  • Jāatgādina, ka ļoti daudzi debitori Latvijā tomēr nespēj atmaksāt parādu savlaicīgi var pagarināt līguma darbības termiņu. Jārēķinās, ka kredīta termiņa pagarināšana ir maksas pakalpojums un par aizdevuma pagarināšanu uz 1 mēnesi var nākties maksāt pat 25% no neatmaksātās parāda summas mēnesī. Diemžēl, ļoti daudzi Latvijas kredītņēmēji ir neapdomīgi, negrib vai nespēj izpildīt savas saistības savlaicīgi.

Šādās situācijās debitori var tikt iekļauti parādnieku reģistros un nākotnē būs ļoti ierobežotas iespējas saņemt jebkādu citu kredītu bez galvotāja.

Pirms aizņemties ļoti rūpīgi izvērtē savu maksātspēju. Neliedz sev piedāvātās iespējas un apmierini savas vēlmes, tomēr dari to saprātīgi un atbilstoši savai maksātspējai. Aizņemies atbildīgi un tikai tad, ja esi pilnībā pārliecināts par naudas atmaksu paredzētajā termiņā un tās vajadzību.

Naudas enerģija

Naudai ir ļoti stipra enerģija un tā vajadzīga katram cilvēkam. Ja naudas nav – trūkst spēka, nav brīvu līdzekļu cilvēka vajadzībām – pārtikai, rēķinu apmaksai, dažādiem vaļaspriekiem u.c. nepieciešamām lietām. Papildus naudas iegūšanai un tās vairošanai nereti ir jāpielieto kreatīvi un aizvien jauni veidi. Apdomā savas stiprās puses un sāc pelnīt jau drīzumā.

Noderīgi padomi, kas Tev palīdzēs vairot naudu un vienmēr nodrošināt sevi

  • Pret naudu jāizturas saudzīgi un ar cieņu. Nekādā gadījumā naudas zīmes nevērīgi nesaņurciet, stūķējot kabatās. Pieradums steigā pavirši sabāzt naudu makā, nerūpējoties, ka to var saburzīt, var dārgi maksāt. Arī savs maks jātur kārtībā: lai visas vienādas vērtības banknotes atrodas kopā, aiz tām atkal citas utt;
  • Lai nodrošinātu sevi, nereti ir nepieciešams papildināt savas zināšanas. Atceries, ka izglītības apguve nebeidzas ar augstskolā iegūtu diplomu – atrodi sev interesējošu nozari un turpini mācīties arī pēc tam, papildinot zināšanas dažādos kursos, semināros un konferencēs, tā paaugstinot savu kvalifikāciju;
  • Kontaktu veidošana –ceļš uz ienākumu palielināšanu. Šobrīd ir svarīgi paplašināt savu kontaktu loku, jo tas var Tev garantēt ienesīgu darba vietu vai jau sen kārotu vakanci. Paziņu loka paplašināšana un noderīga kontaktu loka izveide vairo tavas iespējas atrast labi apmaksātu darbu ar izaugsmes iespējām, jo respektablākie uzņēmumi jaunus darbiniekus atrod, neizsludinot vakances sludinājumu portālos, tā vietā lūkojoties pēc vērtīgiem speciālistiem nozares kolēģu kontaktu lokā;
  • Dalies savās zināšanās un pelni vairāk – lieliska iespēja ir veidot video materiālus, prezentācijas, rakstīt blogu tajā nozarē, kas Tev padodas vislabāk. Dari visu, lai nozares kolēģu lokā tavs vārds kļūtu atpazīstams. Kā arī dalīšanās zināšanās sniegs Tev jaunu, ne mazāk noderīgu pieredzi, kā arī labu reputāciju, ja saturs, ko cilvēkiem piedāvāsi, būs jēgpilns. Atceries, ka jomas eksperti vienmēr ir pieprasīti, jo nereti dažādās nozarēs trūkst labu speciālistu.

Apdomā, kā vari paplašināt savas darba iespējas un rīkojies. Atceries, ka nekļūdās tikai tas, kas neko nedara. Esi vienmēr aktīvs, kreatīvs un domā radoši.

Kur iekrāt savu brīvo naudu

FinansesBankas saviem klientiem piedāvā izveidot finanšu rezervi neparedzētiem gadījumiem, aicinot izvēlieties naudu uzkrāt krājkontā – vienkāršākajā veidā, kāds iespējams, izmantojot banku pakalpojumus. Līdzekļi krājkontā ir nošķirti no ikdienas tēriņiem, tātad no norēķinu jeb algas konta, tādējādi radot lielāku iespēju naudai tapt uzkrātai. Finanšu līdzekļus krājkontā, ja tie domāti drošībai un „drošības spilvena” izveidei, iesaka glabāt triju līdz sešu mēnešu ienākumu apmērā. Krājkonts varētu būt arī paredzēts, lai tajā uzkrātu naudu noteiktam mērķim, piemēram, bērnu nākotnei (izglītībai, patstāvīgas dzīves sākumam), bērnu kāzām, auto izdevumiem, sezonas un citiem izdevumiem.

Mērķi definēt vēl nenozīmē uzsākt tā realizāciju. Ir vajadzīgs plāns, kā sasniegt rezultātu. Daudzi banku klienti izvēlas papildināt krājkontu, noformējot regulāro maksājumu no algas. Tas ir droši, jo tikko iemaksātas algas daļa uzreiz tiek pārskaitīta krājkontā. Arī ieskaitot tajā summas pēc citiem principiem un vajadzībām, piemēram, paralēli regulārajām iemaksām papildinājumu veicot, kad rodas citas iespējas, notiek virzība tuvāk mērķim.

Krājkontu papildināšana ir neierobežota. Krājkonts ir beztermiņa noguldījuma veids, kuram, neatkarīgi no tā noguldījuma termiņa, ir konstanta depozīta likme. Uzkrājoties procentiem, krājkonti garantē nelielu, toties drošu peļņu. Veidojot uzkrājumus krājkontā, uzkrājuma pamatsummai tiek pieskaitīti peļņas procenti šādā apmērā: šobrīd Swedbank piedāvā 0,03% gadā, Nordea – sākot no 0,05% gadā, Norvik – 0,1% gadā par uzkrājumiem EUR valūtā. Vairums banku klientu Latvijā saņem peļņas procentus reizi ceturksnī. Krājkonts ir depozīta veids (depozīts – noguldījums), kurā iekrāto naudu iespējams izņemt pēc pieprasījuma. Naudas pārskaitīšana klienta norēķinu kontā iespējama, 7 dienas (Norvik, Swedbank, Nordea) vai 3 dienas (SEB) iepriekš brīdinot banku. Šādā gadījumā naudu var izņemt bez maksas. Ja klients vēlēsies izņemt naudu nekavējoties, no summas jāmaksā maksa par naudas izņemšanu (0,4% Swedbank, 0,5% Nordea klientiem, 0,5% Norvik banka, 0,5% SEB banka). Nedaudz atšķiras ABLV Bank piedāvājums, ļaujot izvēlēties Extra krājkontu, kura peļņas procenti ir nedaudz augstāki, taču banka jābrīdina 33 dienas iepriekš par vēlmi izņemt līdzekļus. Ienākumu no kapitāla kopš 2010. gada 1. janvāra tiek aplikti ar nodokli 10% apmērā, un banka nodrošina nodokļa ieturēšanu pie peļņas procentu izmaksas, tas ir, reizi ceturksnī, vai naudas izmaksas brīdī.

Darbs un mācības

Mana pieredze liecina, ka darbu ar studijām ir iespējams apvienot. Motivācija kļūt par vērtīgu darbinieku palīdz uzsākt un sasniegt to, ko vēlies izglītības jomā. Protams, no daudz kā nākas atteikties, taču labs mērķis palīdz nokļūt iecerētajā vietā.

Tie, kuri jau saņem algu un vēlas papildus izglītoties, iedvesmai var pavērot strādājošos studentus un skolniekus. Tāpat, kā daudzas mācību programmas pēc savas būtības paredz prakses nepieciešamību, tā arī tavam darba devējam, iespējams, iepatiksies doma par labāk izglītotu darbinieku. Apsviedīgi vidusskolnieki atrod darbu brīvdienās un nopelna, kaut arī nelielu, tomēr pietiekamu algu, lai kādu nedēļas nogales vakaru pavadītu klubā vai aizietu ar draugiem uz kino. Kurš gan nevēlas lielāku neatkarību? Nauda, bez šaubām, to spēj nodrošināt. Tavai motivācijai jābūt tikpat spēcīgai, turklāt jāspēj pārliecināt darba devējs, ka viņam ir vajadzīgs darbinieks ar papildus izglītību. Ja tu spēj iesaistīt priekšnieku, kaut vai informējot par savām izglītības aktivitātēm, puse darba jau ir paveikta. Tu redzēsi – drīz viņš gribēs tevi pat atbalstīt finansiāli, redzot, ka tu, gudrinieks, ieguvis jaunas zināšanas, varbūt vari pamest uzņēmumu, bet nu jau ar uzņēmuma pieredzi. Gudrs priekšnieks gribēs sadarboties ar tevi ilgtermiņā.

Taču tev var rasties jautājums, kā tas izskatīsies realitātē, ja izlemsi mācīties paralēli darbam. Vienīgā iespēja ir – pamēģināt. Strādājot viesnīcā, bieži vien nakts maiņās paveicu universitātes uzdevumus, bet no rīta pēc pāris stundu miega devos uz lekcijām. Ilgu laiku es vienkārši sadzīvoju ar nepatīkamām izjūtām, līdz nācās atteikties gan no darba, gan universitātes, jo veselības dēļ aizgāju no abiem. Kad atgriezos ierindā, galvenais nu jau bija uzrakstīt diplomdarbu, ko atkal veicu…darbalaikā. Tomēr aizvien silti iesaku maksimāli sadzirdēt sava ķermeņa signālus, tas pirmais pateiks, vai slodze ir pa spēkam.

Protams, cilvēki ir dažādi. Dažādība vērojama pat viena konkrēta cilvēka uzskatos, tam izejot cauri noteiktiem vecuma posmiem. Tiem, kas vieglāk uztver dzīvi, vieglāk arī sasniegt vairāk, neraugoties uz dubultiem pienākumiem. Tāpat iespējams, ka desmit gadu starpība liks vienlaicīgas studijas un darbu redzēt un paveikt šo uzdevumu savādāk.