Monthly Archives: December 2016

Atteikties no kredīta

Nauda - monētasMēs dzīvojam demokrātiskā valstī – Latvijā. Mums ir savas tiesības un pienākumi. Ir labi, ja mēs saprotam savas tiesības. Šajā rakstā apskata centrā kredīts un patērētāja atteikuma tiesības.

Jābūt uzmanīgam, ja kredīts ir ņemts preces vai pakalpojuma iegādei. Atsakoties no šāda veida kredīta, preces vai pakalpojuma iegāde paliek spēkā. Ja summa par preci un pakalpojumu nenonāk preces vai pakalpojuma sniedzēja kontā, tas var likumiskā kārtībā vērsties pret pircēju. Tādēļ, īstenojot kredīta atteikumu, jāsazinās arī ar pārdevēju, lai vienotos par iespēju atteikties no preces vai pakalpojuma.

Kredītiem, kas ņemti apjomā līdz 140,- EUR, vai arī kredītiem, kas izsniegti nekustamā īpašuma iegādei, vai kredītiem, kuru atmaksa ir nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku, iepriekš minētā likuma panta prasības nepiemēro. Tāpat prasības nepiemēro kreditēšanas līgumiem, saskaņā ar kuriem ņemts kredīts, nemaksājot procentu likmes un citus papildus maksājumus, un tādiem kreditēšanas līgumiem, kuri nosaka, ka kredīta devēja glabāšanā nonāk kāda kredītņēmējam piederoša lieta (ja nav citas kredītņēmēja atbildības, kā mantas ķīla). Citiem vārdiem sakot, ja kredītņēmējs kaut kādu iemeslu dēļ pārdomā un vēlas atteikties no kredīta augšminētajos veidos, ir jāvērš uzmanība uz kredītlīguma nosacījumiem – iespējams, tajos ir atrunāta kredīta pirmstermiņa atgriešana. Ir virkne citu punktu, kas nosaka gadījumus, kuriem Patērētāju tiesību aizsardzības likuma panta 121 prasības nepiemēro. Taču, ja persona, kas ņem kredītu, vēlas nodrošināties ar kredīta atteikuma tiesību iespēju, tas jādara savlaicīgi, vēl pirms līguma noslēgšanas ar kreditoru. Katrā ziņā, lēmums par atteikšanos no iepriekš uzņemtām saistībām ir cilvēciskā faktora ietekmēts, tādēļ nevajadzētu pārlieku satraukties, ja šāda doma pastāv. Turklāt, tā kā Patērētāju aizsardzības likums atbalsta šādu lēmumu, panikai nav pamata. Vienīgi pirms kredīta noformēšanas rūpīgi jāiepazīstas gan ar aizdevuma līgumu, gan ar savām – patērētāja – tiesībām.